آموزش بیگ بلوباتن (BigBlueButton)

سرعت رشد روز افزون تکنولوژی و تاثیر انتخاب شرکت طراحی سایت در عملکرد تجاری مجموعه شما و اهمیت بسزایی که در افزایش درآمد تجارت شما دارد و همچنین تاثیر سایت طراحی شده در کسب و کار شما تا حدیست که می تواند آن را دگرگون کند، پس با وسواس بسیار شرکت طراحی سایت مشاور خود را انتخاب نمایید.

BigBlueButton چیست؟

Bigbluebutton یک نرم افزار ویدئو کنفرانس منبع باز و بر پایه سیستم عامل GNU/Linux است. این نرم افزار بدون محدودیت زمان و مکان با حذف موانع و مشکلات فیزیکی ، امکان برگزاری جلسات ویدئو کنفرانس با قابلیت های ویژه را به نهاد ها ، سازمان ها ، دانشگاه ها ، موسسات آموزشی و... می دهد.

 

حداقل نیازمندی‌های BigBlueButton

به نوع دستگاه و مرورگری که کاربر در حال استفاده از آنها می‌باشد وابسته است. به تمام کاربران این محصول پیشنهاد می‌شود از فراهم بودن حداقل نیازمندی‌های لازم برای اجرای BigBlueButton HTML5 قبل از شروع یک جلسه آنلاین اطمینان حاصل نمایند.

ابزار های نرم افزار BigBlueButton

 این نرم افزار امکان اشتراک گذاری فایل‌های صوتی، تصاویر، گفتگوی متنی (چت)، ویدئو و دسکتاپ را در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین بهره‌مندی از ویژگی برگزاری نظرسنجی، مشارکت بیشتر کاربران را در جلسات ویدئو کنفرانس فراهم می‌کند .

هرمزنت و جلسات آنلاین

هرمزنت

تخته سفید

محتوای ترسیم شده روی تخته به صورت خودکار و آنلاین برای کاربران به نمایش گذاشته می‌شود. توانایی بزرگنمایی ، برجسته‌سازی ، ترسیم و نوشتن بر روی فایل‌های سخنرانی در مشخص کردن نکات برای کاربران از راه دور کمک شایانی به ارائه دهندگان می‌کند.

ضبط ویدئو

با ضبط محتواهای به اشتراک گذاشته شده می‌توانید آنها را برای بازبینی مجدد در دسترس قرار دهید و امکان اشتراک‌گذاری وبکم در جلسات وب کنفرانس وجود دارد هرچه تعداد ویدئوهای به اشتراک گذاشته شده بیشتر شود نیاز به پنهای باند بیشتری خواهید داشت.

سوالات متداول

موج

کاربران با نقش مجری و ارائه دهنده می‌توانند با استفاده از دستگاه موبایل نیز به سامانه BigBlueButton متصل گردند. اگرچه، ممکن است بهره وری برخی از ویژگی‌ها مانند اشتراک‌گذاری صفحه نمایش که به پهنای باند بیشتری نیاز دارند تحت تاثیر قرار بگیرند و محدود شوند.
به مجری و یا ارائه‌دهندگان هر جلسه پیشنهاد می‌گردد، از طریق یک کامپیوتر رومیزی و یا یک لپ تاپ به سامانه متصل شوند تا از در دسترس بودن و کیفیت مناسب تمام قابلیت‌ها و عملکردهای BigBlueButton که برای کاربران مدنظر قرار گرفته است اطمینان حاصل گردد.
نکته مهم: درحال حاضر قابلیت اشتراک‌گذاری صفحه نمایش برای دستگاه‌های موبایل پشتیبانی نمی‌گردد. لذا مجری و یا ارائه دهنده می‌بایست برای استفاده از این قابلیت حتما از یک کامپیوتر رومیزی و یا یک لپ تاپ استفاده نمایند.

پیش‌نیازهای ذیل برای تمام کاربرانی که از طریق دستگاه موبایل هوشمند خود به سامانه BigBlueButton متصل می‌شوند اکیدا پیشنهاد می‌شود:

 • برای ارتباط اینترنتی (Data Network)، یک شبکه 4G LTI به منظور دریافت بهترین کیفیت و یا حداقل یک شبکه 3G برای دریافت صدای مناسب و مشاهده محتوای ارائه شده و قابلیت دیدن صفحه دسکتاپ اشتراکی لازم می‌باشد.
 • برای ارتباط بی‌سیم (Wireless)، پیشنهاد می‌شود به جای استفاده از یک شبکه بی‌سیم عمومی از یک شبکه بی‌سیم خصوصی استفاده شود.
 • همچنین پیشنهاد می‌شود برای بهبود وضعیت ارتباطی در حین استفاده از BigBlueButton، تمامی برنامه‌هایی که در background در حال استفاده از ارتباط شبکه و اینترنت هستند را متوقف سازید.

پیش‌نیازهای ذیل برای تمام کاربرانی که از طریق کامپیوتر و یا لپ تاپ به سامانه BigBlueButton متصل می‌شوند اکیدا پیشنهاد می‌شود:

 • کامپیوتر و یا لپ تاپ مورد نظر می‌بایست حداقل دارای 2GB حافظه RAM و 1Ghz پردازنده باشد (تمامی کامپیوترها و لپ تاپ‌های تولید شده در حداقل 5 سال گذشته این پیش نیازها را پشتیبانی می‌کنند).
 • پهنای باند مورد نیاز برای برقراری ارتباط و داشتن یک تجربه خوب در سامانه BigBlueButton شامل حداقل 0.5Mbps سرعت آپلود و 1Mbps سرعت دانلود می‌باشد. برای تست و مشخص شدن وضعیت پهنای باند خود می‌توانید از وب سایت https://speedtest.net/ کمک بگیرید.
 • مرورگرهای پیشنهادی برای این محصول نیز Google Chrome و Mozilla Firefox هستند. همچنین بر روی دستگاه‌های Mac OS X نیز می توان از مرورگر Safari استفاده کرد اما با این تفاوت که در این مرورگر قابلیت اشتراک‌گذاری صفحه نمایش پشتیبانی نمی‌شود.
 • اما برای داشتن یک تجربه عالی در شنیدن صدای مجری، ارائه‌دهنده و یا سایر کاربران در این سامانه قویا استفاده از هدست (Headset) مناسب و با کیفیت پیشنهاد می‌گردد. یک هدست خوب باعث می شود از اینکه سایر کاربران حاضر در جلسه آنلاین، صدای شما را به وضوح دریافت می‌کنند، مطمئن شوید. علاوه بر این استفاده از هدست مناسب، از اکو شدن صدا و ایجاد Noise در ارتباط جلوگیری می‌کند و بر کیفیت جلسه تاثیر گذار خواهد بود. البته نیاز نیست که یک هدست بسیار گران خریداری نمائید بلکه یک هدست با کیفیت مناسب و البته داشتن یک میکروفن داخلی نیاز شما را رفع خواهد کرد.
  همچنین یک لپ تاپ همراه با Webcam و میکروفن داخلی تمام نیازهای شما را برای ارسال و دریافت صدا و تصویر مناسب در یک مکان آرام فراهم خواهد کرد.

مجری و یا ارائه‌دهنده جلسات آنلاین نیازمندی‌های یکسانی با یک کاربر عادی دارند.

 • برای اشتراک‌گذاری صفحه نمایش به بهترین نحو ممکن، پیشنهاد می‌شود از مرورگرهای FireFox و Chrome استفاده گردد.
 • اشتراک‌گذاری صفحه نمایش نسبت به استفاده از Webcam به پهنای باند بیشتری نیاز خواهد داشت، بنابراین داشتن حداقل سرعت آپلود مناسب برابر با 1Mbps برای اشتراک‌گذاری صفحه نمایش نیاز است.
 • به مجری و یا ارائه‌دهندگان پیشنهاد می‌گردد در صورت امکان برای اتصال به سامانه به جای شبکه بی‌سیم از یک شبکه سیمی استفاده کنند. اگر ارتباط بی‌سیم یک ارتباط قابل اعتماد و پایدار نباشد ممکن است در حین ارتباط و اتصال به سامانه جلسات مجازی قطعی‌های مکرری را تجربه نمائید و یا صدا و تصویر را با اختلال و یا تاخیر دریافت کنید که باعث می‌شود سطح رضایت‌مندی شما پایین بیاید.

 

در هر قدم کنار شما هستیم

مشاورین هرمزنت در هر  ساعت از شبانه روز در کنار شما هستند ،برای دریافت  مشاوره  رایگان و ثبت در خواست طراحی سایت فرم مربوطه را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل فرمایند .

تماس با هرمزنت